Kalisie voňavá je původem z Mexika, ale můžeme ji velice snadno pěstovat i u nás doma v květináči. Využití kalisie je opravdu všestranné, neboť je považována za přírodní antibiotikum. V posledních letech se kalisii přisuzuje také i podpora a prevence léčby rakoviny. Její masité listy připomínají listy aloe vera, anebo světlé dracény. Kalisie může dorůstat až do výšky jednoho metru. V dospělosti kalisie pouští dlouhé liánovité, nafialovělé oddenky, ve kterých se právě nacházejí její nejúčinnější látky. K léčbě se z kalisie používají listy, nejlépe dvacet centimetrů dlouhé, anebo právě tyto liánovité oddenky, které jsou nejúčinnější.
Kalisie je léčivou rostlinou
Kalisii můžeme pěstovat doma v květináči. Od jara do podzimu může být kalisie umístěna také venku. Tato rostlina není náročná na pěstování, a běžně ji seženeme jako sazečku i jako vzrostlou rostlinu.
Vliv kalisie na naše zdraví:
o Napomáhá léčbě různých alergií
o Podporuje léčbu kardiovaskulárních chorob.
o Napomáhá při léčbě revmatismu.
o Účinná při očních a infekčních onemocnění.
o Má silné tonizující a protizánětlivé účinky.
o Účinný detoxikační prostředek.
o Léčí podrážděnou pokožku a různé vyrážky.
o Účinná na drobné popáleniny a řezné ranky.
o Napomáhá při léčbě a prevenci rakoviny.
o Podporuje léčbu cyst v prsou, cukrovky a slinivky.
o Snižuje vysoký krevní tlak.
o Napomáhá při problémech se štítnou žlázou.
Jak se kalisie připravuje
Listy a oddenky kalisie je před zpracováním třeba uložit do sáčku a ponechat několik dní v lednici odležet. Během této doby se v listech a oddencích dodatečně vytvoří dostatečné množství rostlinných biogenních stimulátory, jež zvyšují léčivost a účinnost kalisie.
Odvar z kalisie
Jeden velký list kalisie povaříme na mírném ohni ve skle, anebo smaltované nádobě v jednom litru vody po dobu patnácti minut.