Příčin toho, proč se nám nedostává tolika peněz, kolik bychom potřebovali, je nespočet. Nespočet je naštěstí i rad, jak ušetřit. Předně si ale uvědomte, že šetření a šetrnost není nic, za co byste se měli stydět, a nejste jediní, kteří se s krátkodobým nebo dlouhodobým nedostatkem peněz potýkají.
1. Pište si veškeré své výdaje. Jakmile je totiž uvidíte na papíře, uvědomíte si, kolik vás stojí drobnosti, které vlastně ani nepotřebujete.
2. Nekupujte si domů balené vody a limonády. Voda z kohoutku ještě nikoho nezabila a na rozdíl od slazených nápojů není kalorická.
3. Při nakupování v obchodě se držte striktně nákupního seznamu, který si vytvoříte. Bez ostatních věcí se obejdete, a k tomu se budete divit, že máte stále něco v peněžence.
4. Vařte si do práce, klidně na víc dní, a to nejlépe ze sezónních potravin. Neuškodí vám ani když omezíte maso.
5. Na energiích sice neušetříte jmění, ale každá koruna se počítá. Nezapomínejte zhasínat světla, kupte si úsporné zářivky a nepřetápějte v bytě. Není nutné mít doma 25 stupňů Celsia a chodit v nátělníku. Naopak. Nijak vás neomezí, když si zvyknete brát bačkory a mikinu.
6. Omezte chození do hospod, restaurací a vináren. Když už jste ale pozvaní na posezení s přáteli, můžete se před tím, než vyrazíte, najíst doma. Pivo a víno není pro váš rozpočet takový zápřah jako večeře.
7. Plaťte co nejvíce v hotovosti. Z psychologického hlediska se daleko snadněji loučíme s penězi při placení kartou. Když ale fyzicky vnímáme, kolik bankovek zbývá v naší peněžence, rozmyslíme si, zda plánovaný výdaj je, či není potřebný.
8. Vyvarujte se krátkodobých půjček, které vás lákají z reklam na každém rohu. Uvědomte si, že tím svůj problém nevyřešíte, jen ho oddálíte a následně ho budete muset řešit s větší intenzitou.
9. Zrušte členství ve fitness klubech. Alespoň na dobu, než se vám vyrovná rozpočet. Zaběhat si můžete jít zadarmo a bez problémů si zvládnete zacvičit a zaposilovat i doma.