Přemýšlíte o koupi nemovitosti nebo už dlouho sníte o vlastním domečku někde za městem? Pokud je vaše odpověď kladná, jistě vás také napadá otázka, jak tento nákladný sen zrealizovat? V dnešní době ceny nemovitostí rostou přímo astronomicky a jen málokdo se může pochlubit miliony, které má schované doma pod matrací. Většina z nás ale v této chvíli začne uvažovat o výhodném hypotečním úvěru, který nám pomůže tento sen proměnit ve skutečnost. Kdy je ale ten nejlepší čas na hypotéku? Jak jí vybrat a u jaké banky smlouvu uzavřít? Dosáhnu na hypotéku?
O hypotéce má smysl uvažovat v produktivním věku
Banka je k žadatelům o hypoteční úvěr nekompromisní, přeci jenom se jedná o poměrně vysoké částky a riziko je vysoké. Řada bankovních i nebankovních institucí tak vyžaduje jako pojistku zástavu nemovitosti. Při posuzování, zda žadatel ne/vyhovuje podmínkám nastavené bankou rozhoduje celá řada faktorů, jedním z nich je i věk respondenta. Výhrou samozřejmě příliš nízký, ale naopak ani příliš vysoký věk žadatele. V obou věkových kategoriích by mohli mít dlužníci následně problémy se splácením. Výhodou je však hypotéka sjednaná v začátku produktivního věku, kdy má banka už určitou představu o životní úrovni žadatele a zároveň je možné smlouvu uzavřít na poměrně dlouhou dobu. Tomuto faktu jsou následně přizpůsobené i měsíční splátky, které zatíží rodinný rozpočet jen minimálně.
Jak už bylo řečeno výše, vysoký věk rozhodně při žádosti o úvěr není výhrou, o to spíš v případě hypotéky. ČNB upravuje podmínky pro všechny bankovní subjekty a doporučuje horní věkovou hranici, do které by měl být úvěr splacen. Ta je v současné době nastavena na 65 let. Není to však závazné nařízení a není těžké se setkat i s vyšší věkovou hranicí. Je pak vždy na uvážení klienta, zda je ochoten splácet úvěr i v tak pokročilém věku.