Televize versus vlastní tvorba
Někteří psychologové a zastánci zdravé výživy a racionálního uvažování tvrdí, že sledování pořadů v televizi výrazně deformuje osobnost. Vysílání totiž podsouvá do podvědomí určité vzory a modely chování a lidé pak zleniví. Žít svůj vlastní život tvořivou formou je sice zpočátku náročné, ale v tomto ohledu je to podobné, jako se sportem. Kdo totiž jednou propadl sportovním aktivitám a pravidelnému pohybu, většinou si tento styl žití zachová i do budoucna. Pokud hodláte na sobě zapracovat a posunout se někam kupředu, zbavte se televize, nebo její sledování alespoň omezte na minimum. Brzy zjistíte, že život může být mnohem pestřejší i bez ní.
Výpočetní technika a komunikace
Mnoho lidí, zejména mladé generace, si nevystačí sama se sebou, ke svému štěstí potřebuje nějaký vzor, kterému se chce podobat. Některé vzory nejsou jistě špatně míněny a mohou lidem leccos napovědět, připomenout, inspirovat. Podstatné je však poté kráčet vlastní cestou.
Sdílet společné zájmy na sociálních sítích, proč ne? Ovšem současná podoba těchto médií často sklouzává do chorobných závislostí. Nic se nemá přehánět a jít zlatou střední cestou je vždy to nejlepší, co můžete udělat.
Přirozené potraviny
O zdravé výživě byly sepsány statisíce různých receptur, od zaručeně funkčních až po ty lživé. Měli bychom si však uvědomit, že pro člověka si naše planeta přichystala tolik chutných složek potravin, s nimiž naše tělo bezpečně vyživíte a zregenerujete. O výživě a regeneraci mají však lidé zkreslenou představu. Pokud se vrhnou na zdravou výživu, zpravidla vyhledávají superpotraviny, nebo výživové doplňky v domnění, že čím více živin, tím lépe.
To je ovšem hluboký omyl, naše těla jsou totiž schopna přijímat živiny v určitém poměru jednotlivých složek, a také ve vhodném množství. Strava by tedy měla být co nejpřirozenější, přibližně taková, jakou jedli naši předkové – dostatek čerstvé i tepelně upravené zeleniny, ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny, zdravé tuky lisované za studena, semena, ořechy, nebo třeba docela obyčejná vejce, máslo, jogurty, tvaroh, kefír. Lidé také dříve jedli mnohem méně masa a přesto byli schopni těžce fyzicky pracovat. A především neznali a nepoužívali žádné polotovary, pochutiny a sladkosti ve stylu fastfood.
Kontrola vlastních myšlenek
Jestliže jste někdy navštívili pracoviště zkušeného psychologa, jistě vám poradil, že zdravá mysl je určujícím prvkem, jak dlouho a jak kvalitně budete žít. Nebudou vám zkrátka příliš platná ani excelentně dodržovaná pravidla zdravé výživy a pravidelný pohyb, jestliže nezměníte svůj postoj sami k sobě a k ostatním lidem a dalším živým tvorům. Někdy se tomuto postupu říká „Cesta k sobě“ a opírá se o eliminaci negativních myšlenkových vzorů závisti, arogance, pýchy, nadřazenosti, nebo naopak submitivity a přijímání role oběti.