Tvrdost vody může být různá a dělí se na 2 druhy – trvalou a přechodnou. Nicméně vždy se jedná o vodu s vysokým obsahem nejrůznějších rozpuštěných iontů (nejčastěji Ca2+ a Mg2+). Divili byste se, co všechno tvrdost vody ovlivní – nejenom spoustu jejich vlastností (díky tomu můžete zjistit tvrdost vody velmi jednoduše i v domácích podmínkách), ale i např. chuť pitné vody.
Tvrdá voda má pro nás jednu velkou, podstatnou nevýhodu – vodní kámen se usazuje všude, kam se tvrdá voda dostane. Např. na umyvadle a ve vaně to až takový problém být nemusí, protože se dá poměrně snadno odstranit odstraňovačem vodního kamene, nicméně v našich spotřebičích, jako jsou např. pračky, varné konvice či třeba boilery, je situace už horší.
Možná někoho může překvapit, že vodní kámen se usazuje i na naší kůži a vlasech – obzvlášť na vlasech jde poznat vliv tvrdé vody díky zašedlému, nelesklému podtónu vlasů.
Jak mohu tvrdost vody zjistit?
Domácí podmínky
Test je velmi jednoduchý a postačí Vám k němu obyčejné mýdlo. Vezměte mýdlo a vyzkoušejte, jak dobře ve Vaší vodě mýdlo pění. Pokud mění málo, pravděpodobně budete mít spíš tvrdou vodu. Pokud naopak pění hodně, nejspíše se bude jednat o měkkou vodu.
Náročnější podmínky
Tady se už nabízí podstatně více možností, přesto dvě asi budou nejpopulárnější. Buď si můžete vyzkoušet test pomocí proužku papírku, který ponoříte do vody a po chvíli získáte poměrně přesný výsledek tvrdosti Vaší vody. Pokud se však tím nechcete zabývat, můžete si prostě nechat udělat rozbor vody.
Co všechno tedy způsobuje tvrdá voda (spíše vodní kámen):
· Způsobuje povlaky na varných a topných tělesech domácích spotřebičů, čímž snižuje jejich schopnost vyrábět teplo a zvyšuje energetickou spotřebu
· Snižuje efektivitu praní (prací prášek v tvrdé vodě funguje stejně jako mýdlo)
· Způsobuje vysušování podložky a zašedlé, nelesklé vlasy
Jak se tvrdé vody zbavit?
Nejedná se ani o jednoduchou, ani o zrovna levnou záležitost, ale bojovat se s tím dá. Způsobu je několik, ale nejčastějším, protože je nejúčinnější, je měnění složení vody, kdy se nahrazují ionty vápníky a hořčíku za jiné neškodné ionty, čímž se zmírní všechny projevy tvrdé vody.